Nekem a bevált zsírégető stratégiám a súlyzós és az aerob, ritkán anaerob edzés (a teljesítmény növelés érdekében) együttes kombinálása.
Ez testalkattípusonként, edzettségi szinttől függően és anyagcsere típusonként eltérhet, hogy kinek mi válik be.
A súlyvesztés akkor következik be ugye, ha edzünk, ugyanis ilyenkor aktiváljuk izmainkat és energiát használunk fel.
Minél több izmot aktiválunk vagy egyre gyakrabban aktiváljuk őket, annál több energiát hasznàlunk fel. Így könnyebb kalória deficitbe kerülni, ami egyenes út a fogyáshoz.
Mindegy, hogy cardio, súlyemelés vagy más sportot űzöl..a lényeg, hogy edzés alatt annyi izmot aktiválj, amennyit csak tudsz.
A cardio edzéssel az a gond, hogy mindig ugyanazokat az izmokat aktiválod. Növelheted Te a távot, a gyorsaságot, emelkedőn is futhatsz, de egy ponton túl adaptálódik a szervezet a távhoz, tempóhoz és nem tudunk annyi izmot aktiválni, annyi energiát felhasználni, mintha változatosan edzenénk.
Láthatod a hosszútáv futóknak egy idő után elfogy a farizmuk, illetve a hátsó lánc izomzatának tömege szép lassan lecsökken.
Ezért számomra a megoldás az ellenállásos vagy súlyzós edzés. Itt nem olyan könnyen adaptálódik a testünk a stresszhez, mindig találkozhat újdonsággal.
Ez a zsírégetés legjobb módja, ami azért is szuper, mert nem az izmaidból fogysz, hanem a zsírsejtek izomsejtekre cserélődnek. Ehhez az is szükséges, hogy engedd meg magadnak, hogy több tápanyagot vihess be a szervezetedbe.
A táplálkozást illetően pedig.. a nálam leginkább bevált módszer, mivel nincs időm enni 3 óránként…
INTERMITTED FASTING – IF
.
Tisztázzuk, hogy ez nem egy diéta. A diéta egy étrendet jelent, az összetevőkkel, makró és mikró nutriensekkel, ezek arányaival, mennyiségekkel és az időzítésekkel, gyakorisággal.
Az IF semmi mást nem határoz meg, csak hogy mikor edd meg a saját diétád szerinti ételeket.
Nincs konkrét érték a fehérje, szénhidrát és a zsír mennyiségét illetően, a bevitt kalórián belül. Azt eszed, amit akarsz, a lényeg az, hogy mikor. Persze ez így szép lenne, ha így lenne…Szóval együnk tisztán!
A böjt alatt (12pm – 8pm általában) tényleg böjt van, azaz csak víz, de nálam belefér a kávé, bcaa, zöld tea is a böjt rész alatt. A lényeg, hogy semmi kalória, édesítőszer, cukor ne legyen benne. És az ásványi anyag, vitamin bevitelt is időzítsük az első étkezés közben, vagy utánra.
Miről szól a testépítő diéta?
Csirke rizzsel három óránként, ha felébredsz éjszaka, akkor jöhet egy fehérje turmix. Mert ha nem eszünk folyamatosan, akkor lelassul az anyagcserénk és elkezdünk hízni, még ha 1500 kcal deficitben is vagyunk aznap. Ezzel szemben a kutatások azt mutatják, hogy a legmagasabb aminosav csúcsokat 4-6 óránkénti bevitel esetén érhetjük el.
Tegyünk egy próbát! Ne változtassunk a mennyiségen, csak először csökkentsük le napi 4 adagra, aztán 3-ra, kettőre és az igazán elszántak akár napi egyre is.
Mit fogunk tapasztalni?
Egyrészt, hogy szinte egész nap éhesek leszünk, ami aztán elmúlik néhány hét alatt. Ezt már megtapasztaltam. Másrészt, hogy ugyanazon bevitel mellett sokkal szálkásabbak lehetünk, mint mikor gyakrabban eszünk, úgy, hogy az izomtömegünk nem lesz kevesebb.
Próbáld ki Te is és írd meg a tapasztalataidat!