Élőflórás élelmiszerek (pl. laktofermentált zöldségek) és probiotikumok szerepe a nem alkoholos eredetű zsírmájban: számít a bélmikrobióta?
A nem alkoholos eredetű zsírmájbetegség a metabolikus szindróma májbeli következménye, amely gyakran az elhízást, a cukorbetegséget és a diszlipidémiát is magában foglalja. A bélmikrobióta és a zsírmáj közötti kapcsolat az elmúlt években nagy figyelmet kapott az orvosbiológiai szakirodalomban. Az adatok azt mutatják, hogy a mikrobiom befolyásolja a máj zsíranyagcseréjét, és befolyásolja a gyulladások egyensúlyát is a májban.
Bár a klinikai vizsgálatok feltárják a mikrobiom diszbiózisa és a zsírmáj közötti összefüggést, a betegséget eredményező bélflóra-eltolódások mechanizmusainak feltérképezése továbbra is kihívást jelent.
Annak a hipotézisnek köszönhetően viszont, hogy az élőflórás élelmiszerek / probiotikumok / szimbiotikumok normalizálhatják a mikrobiomot és visszafordíthatják a diszbiózist, szakmai erőfeszítések történtek az élőflórás élelmiszerek / probiotikumok / szinbiotikumok terápiás hatásának vizsgálatára zsírmájban szenvedő betegeknél